پنجمین کارگاه علمی دوره تربیت مدرسین زبان عربی: مقدمه فی مهاره الکتابه

۰۶ آذر ۱۴۰۰ | ۰۸:۲۲ کد : ۳۵۹۲ اخبار پژوهشگاه
تعداد بازدید:۲۶۲

پنجمین کارگاه علمی ویژه "دوره تربیت مدرسین زبان عربی" با عنوان "مقدمه فی مهاره الکتابه ( المفاهیم، المستویات، الاستراتیجیات)" زیر نظر معاونت پژوهشی وفناوری توسط دکتر رجا ابو علی، استاد هییت علمی زبان و ادبیات عربی دانشگاه علامه طباطبایی  در روز پنج شنبه۴ آذر 1400 به صورت مجازی برگزار شد.

 دکتر رجا ابوعلی در این کارگاه به نحوه نویسندگی در زبان عربی به ویژه برای به گویشوران غیر عرب‌زبان پرداخت و در این زمینه با طرح این سوال که آیا نویسندگی یک امر فطری است یا اکتسابی بحث مورد نظر را تبیین کرد.

وی در ادامه به تشریح چگونگی نگارش داستان کوتاه و استفاده از روش بارش فکری در امر نویسندگی پرداخت و نقش عنصر زمان، مکان، شخصیت‌‎های اصلی و فرعی در نگارش داستان کوتاه را توصیف کرد و در پایان به صورت عملی به نگارش یک داستان کوتاه و نقد آن اقدام نمود .

لازم به ذکر است این آخرین جلسه از سلسله کارگاه‌های آموزشی این دوره بود که بعد از تلاش‌های فراوان همکاران در واحد پژوهشی آموزش زبان عربی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه السلام  به این سبک با موفقیت برگزار شد و خوشبختانه مورد استقبال مدرسان زبان عربی قرار گرفت؛ به طوریکه شرکت‌کنندگان خواستار استمرار کارگاه‌ها و ارتقاء به مراحل بالاتر بودند و مقرر گردید درخواست مذکور در جلسه آتی هسته اصلی مورد بررسی قرار گیرد.

در پایان نیز در زمینه زمان وکیفیت برگزاری آزمون نهایی دوره و شرایط اخذ گواهی موفقیت در دوره به شرکت کنندگان توضیحاتی ارائه شد .


( ۱ )

نظر شما :